Tähtihetkiä

Tampere-talon ohjelmiston huippuhetkiä vuosien varrelta

2015

The Ukulele Orchestra of Great Britain• Tampereen Ooppera/Verdi: Nabucco • Suuri valelääkärikirja (LIVE) -revyy • Trikkausspektaakkeli Parsifal, maailmanensi-ilta • Armenian filharmoninen orkesteri solistinaan Isabelle Faust• Tampere Beatles Happening • Balettigaala: Wienin valtionbaletti • Satuoopperat: Taikapuu ja Maailmanloppua paossa, maailmanensi-ilta • Kesäyön uni, Tampere-talon 25-vuotisjuhlaesitys • Tero Saarinen Company: Morphed • John Mayall • Viron kansallisbaletti: Lumikki ja 7 kääpiötä • Burleque Exposé • Händel: Messias-oratorio

2014

Sonata Arctica • Tampereen Ooppera/Mozart: Figaron häät • Havuja Perkele! revyy • Tero Saarinen Company ja The Boston Camerata: Borrowed Light • Angélique Kidjo • Tampere Beatles Happening • London Symphony Orchestra ja kapellimestari Daniel Harding • Elvis Costello • Kimmo Pohjonen • Kiri Te Kanawa • Hugh Masekela • Israelin filharmoninen orkesteri ja kapellimestari Zubin Mehta • Haloo Helsinki! • Yö • An Evening of Burlesque

2013

Il Divo • Igudesman & Joo • Rajaton • Patricia Kaas • Max Raabe • Canned Heat • Tampereen Ooppera/Puccini: Madama Butterfly • Ismo Alanko • Cheek • Latvian kansallisbaletti/Tshaikovski: Prinsessa Ruusunen

2012

Juha Uusitalo • Kalevi Kiviniemi • Tampereen Ooppera/Wagner: Tannhäuser • Antti Sarpila Swing Band • Amorphis • Jorma Hynninen • Ismo Eskelinen • Nits • Dionne Warwick • Riian baletti/Tshaikovski: Pähkinänsärkijä • The King's Singers

2011

Tampereen Ooppera/Mozart: Taikahuilu • The Original Elvis Tribute • Agit Prop • Cirque Mechanics: Birdhouse Factory • Apocalyptica • Josh Groban • Buena Vista Social Club feat. Omara Portuondo • Birmingham Repertory Theatre: Lumiukko

2010

The Sound of Music • Tampere Beatles Happening • Jukka-Pekka Saraste • Apocalyptica • Tampereen Ooppera/Wagner: Lohengrin • Jan Latham-König • Kasper Holten • Kirsi Tiihonen • Jukka Rasilainen • The Ukulele Orchestra of Great Britain • Mariza • John Williams • John Etheridge • Kiri Te Kanawa • Julian Reynolds • Rafaela Carrasco· Karita Mattila • Spaghetti Western Orchestra • Suomen Kansallisbaletti/Tshaikovski: Joutsenlampi • Matti Salminen • Tarja Turunen

2009

The Imperial Ice Stars: Cinderella on Ice -jääbaletti • Steven Isserlis • Olli Mustonen • Tampereen Ooppera/Verdi: Don Carlos • Bad Boys of Dance/Rock the Ballet • Emanuel Ax • Laura Pausini • Take 6 • Cirkus Cirkör • Paul Anka • Camilla Nylund • The King’s Singers • Topi Lehtipuu • David Daniels

2008

Riverdance • Tampereen Ooppera/Verdi: Requiem • Tero Saarinen Company • Topi Lehtipuu • Blackmore’s Night • Paul Anka • Kris Kristofferson • Eva Dahlgren • Juha Uusitalo • Soile Isokoski • Mariza • Riian baletti/Shostakovitsh: Kirkas puro & Prokofjev: Romeo ja Julia

2007

Mariza • Vaya Con Dios • Ralf Gothóni, piano • Tampereen Ooppera/Verdi: Aida • Ladysmith Black Mambazo • Karita Mattila • The Imperial Ice Stars: Swan Lake on Ice -jääbaletti • Prahan Kansallisteatterin baletti/Tshaikovski: Pähkinänsärkijä

2006

Radion sinfoniaorkesteri • Anne-Sofie von Otter • Jorma Silvasti • Jorma Hynninen • Tampereen Ooppera/Donizetti: Lemmenjuoma • Anssi Tikanmäen orkesteri • Värttinä • Agit Prop • Emma Salokoski Ensemble • Jaakko Ryhänen • Lalo Schiffrin • Kiri Te Kanawa • Julian Reynolds • Estonia-teatterin baletti/ Tshaikovski: Joutsenlampi

2005

Olli Mustonen • Laura Pausini • Kimmo Pohjonen • José Carreras • Tampereen Ooppera/Verdi: Otello • Camilla Nylund • Jorma Hynninen • Lou Reed • Collegium Vocale Gent/Paul Hillier • Vaya Con Dios • Barbara Hendricks • Mariza • Riian baletti/Tshaikovski: Pähkinänsärkijä

2004

Soile Isokoski • Tapiola Sinfonietta/Peter Schreier • Suomen Euroviisukarsinta • Tampereen Ooppera/Kokkonen: Viimeiset kiusaukset • Jaakko Ryhänen • Kirsi Tiihonen • Juha Uusitalo • Karita Mattila • Juice & Mikko • Omara Portuondo • Estonia-teatterin baletti/ Tshaikovski: Pähkinänsärkijä

2003

The Chilingirian Quartet • Ballet Pécs (Unkari)/Attila Egerházi, Raza Hammadi • Ylioppilaskunnan Laulajat • Anssi Tikanmäki Filmorchestra • Tampereen Ooppera/Bizet: Carmen • Barbara Hendricks • Lauluyhtye Rajaton • The Luomu Players • Riian baletti/Tshaikovski: Joutsenlampi

2002

Murray Perahia • Laura Pausini • Soile Isokoski • Tampereen Ooppera/Verdi: Naamiohuvit • Göteborgin Oopperan baletti/Tero Saarinen, Jirí Kylián, Jacopo Godani • The Dubliners • Agit Prop • Anssi Tikanmäen orkesteri • Lauluyhtye Rajaton • Prahan Kansallisteatterin baletti/Tshaikovski: Prinsessa Ruusunen • Sorin Sirkuksen joulushow

2001

Tampereen Ooppera/Tshaikovski: Jevgeni Onegin • Antti Sarpila Swing Band • Monica Groop • Keski-Pohjanmaan Kamariorkesteri • Alberta Ballet (Kanada) • Tom Jones • Jethro Tull • Riian baletti/Prokofjev:Romeo & Julia

2000

Tero Saarinen & Company Toothpick • Kolme Sopraanoa: Esperian/ Cassello/ Lawrence • Tampereen Ooppera/Verdi: Simon Boccanegra • Soile Isokoski • Jorma Hynninen • Jaakko Ryhänen • Jyrki Anttila • Grigori Sokolov • Mariinski-teatterin baletti, Pietari/Minkus: Bajadeeri • Hollannin radion sinfoniaorkesteri • Cullberg-baletti (Riksteatern, Tukholma)/Prinsessa Ruusunen, kor. Mats Ek

1999

Ralf Gothóni • Tampereen Ooppera/Puccini: Manon Lescaut • Karita Mattila • Stephen Mark Brown • Vladimir Ashkenazy • Andras Schiff • Tango Pasión • Virtuosi di Kuhmo • Pekka Kuusisto • Prahan kansallisteatterin baletti/Tshaikovski: Pähkinänsärkijä

1998

Jaakko ja Pekka Kuusisto • Raschèr-saksofonikvartetti • Tampereen Ooppera/Verdi: Nabucco • Giancarlo Andretta • Jorma Hynninen • Jaakko Ryhänen • Monica Pick-Hieronimi • Grigory Sokolov • Kansainvälinen Leo Brouwer -kitarakilpailu • Joaquín Grilo • El Pele & Juan Carlos Romero • Eva Duran & Juan Diego • Trio Töykeät • The Tango Kings • Mariinski-teatterin baletti, Pietari/Tshaikovski: Joutsenlampi • Wimme • Peter Schreier • Pia Freund • Monica Groop • Marcus Ullmann • Juha Kotilainen • Elisabeth Batiashvili

1997

Karita Mattila • Monica Groop • Aleksei Lybimov • Olli Mustonen • Aleksei Sultanov • Tampereen Ooppera/Wagner: Lentävä hollantilainen • Jaakko Ryhänen • Cynthia Makris • Esa Ruuttunen • Heikki Siukola • Matti Salminen • Jaana Mäntynen • Ilja Musin • Jukka-Pekka Saraste • Olli Mustonen • Mikko Franck • Trio Töykeät • Jaakko ja Pekka Kuusisto • Miriam Fried • Venäjän Kansallisorkesteri • Paavo Berglund

1996

Ralf Gothóni • Tango Pasion • Uusi Helsinki -kvartetti • Tampereen Ooppera/ Leoncavallo: Pajatso ja Dallapiccola: Vanki • Nordman • Valtakunnallinen alttoviulukilpailu • Antonio Canales • Kathleen Battle • Riian baletti/Adam: Giselle • Malmön sinfoniaorkesteri • Paavo Järvi • The Real Group • Ilja Musin • BBC Symphony Orchestra • Andrew Davis • Sarah Chang • Trio Töykeät • Pekka Kuusisto

1995

Olli Mustonen • Aleksei Sultanov • Tampereen Ooppera/Puccini: Tosca • Penelope Thorn • Jianyi Zhang • Esa Ruuttunen • Leif Segerstam • Thomas Zehetmair • Steven Isserlis • Isabelle van Keulen • Esa-Pekka Salonen • Karita Mattila • Nexus • Riian baletti/Tshaikovski: Prinsessa Ruusunen • Kungliga Hovkapellet, Tukholma • Peter Schreier • Soile Isokoski • Jan-Erik Gustafsson

1994

Riian baletti/Minkus: Don Quijote • Patrick Gallois • Matti Salminen • Academy of St. Martin in the Fields • Iona Brown • Sergei Stadler • Grigori Sokolov • Leonidas Kavakos • Martti Rousi • Jacques Mercier • Estonia-teatteri/Strauss: Wieniläisverta • Carmen Cortés • Gerardo Nunes • Irina Arhipova • Vladimir Ashkenazy • Tampereen Ooppera/Tshaikovski: Patarouva • Karita Mattila • Paula Etelävuori • Raimo Sirkiä • Sauli Tiilikainen • Claude Naville

1993

Aleksei Lybimov • Matti Salminen • Estonia-teatteri/Strauss: Mustalaisparoni • Mikis Theodorakis • Juri Bashmet • Riian baletti/Tshaikovski: Joutsenlampi • Suomen Kansallisoopperan solistit • Natalia Gutman • Le Parlement de Musique • Martin Gester • Leif Segerstam • Peter Schreier • Karita Mattila • Tampereen Ooppera/Verdi: Trubaduuri • Esa-Pekka Salonen • The Nits

1992

Yuri Bashmet • Estonia-teatteri/Kálmán: Kreivitär Mariza • Aleksei Sultanov • Hortus Musicus • Paul Young • Grigori Sokolov • B.B. King • Borodin-kvartetti • Ilja Grubert • Paavo Berglund • Tampereen Ooppera/Verdi: Don Carlos • John Mayall’s Bluesbreakers • Maggie Reilly

1991

Berliinin filharmonikot • Daniel Barenboim • George Dalaras • Tower of Power • Academy of St. Martin in the Fields • Iona Brown • Suomen Kansallisooppera/Wagner: Parsifal • The Nits • Tampereen Ooppera/Puccini: Madama Butterfly • Matti Salminen • Estonia-teatteri/Musorgski: Boris Godunov • Leningrad Ballet Theatre • Flying Pickets • Conjunto Folclórico Nacional de Cuba • Vladimir Ashkenazy • Nigel Kennedy • The King’s Singers • Isaac Stern • Yehudi Menuhin • Richard Clayderman • Eva Dahlgren

1990

The Philharmonia, London • Esa-Pekka Salonen • English Chamber Orchestra • Mstislav Rostropovitsh • Tampereen Ooppera/Verdi: Don Carlos • András Mikó • Jaakko Ryhänen • Heikki Siukola • Seppo Ruohonen • Walton Grönroos • Jorma Hynninen • Ralf Gothóni • Victor Borge • Nana Mouskouri • Viktor Tretjakov • Willem Breuker Kollektief • Vaya Con Dios • Islannin sinfoniaorkesteri • Petri Sakari • Grigori Sokolov • Suzanne Vega • Suomen Kansallisbaletti/Tshaikovski: Pähkinänsärkijä • Avanti! • Chorus Line


Tulevia tapahtumia




Sivua viimeksi muokattu 07.06.2016